Grocery Shopping in Albania
Slow travel allows us to live like a local temporarily which includes grocery shopping. Pictures and cost analysis reveal similarities and differences between Albania shopping and American shopping for groceries.
LIFESTYLEALBANIA
10/30/20253 min read
Anyone on a budget, whether traveling or not, knows you can’t eat in restaurants all the time or you will go broke. The less money you have, the more you eat at home. Greg and I grew up in homes that ate a lot of casseroles and stews because our family budget was small. We learned how to stretch our dollars when it came to grocery shopping and food. Thankfully, I enjoy cooking now, and eating at home helps us eat healthier and save money while traveling through Europe.
We frequently stay in each location for three to four weeks which means that grocery shopping is needed multiple times in that location. Our first few shopping trips are larger simply because we must start from scratch in each move by purchasing things we don't transport in our suitcases (toilet paper, coffee, butter, oil, sugar, etc.). Though we are living smaller than our USA life, sometimes we need to buy items for the apartment itself (a cutting board, knife, or cheese grater) just to make it through the daily comforts.
We've all heard that shopping in Europe is different than shopping in America, but first-hand experience and pictures tell most of the story. For example, warehouse shopping is rare with small chain stores or mom-and-pop shops being the norm. Shopping 2-4 times per week is not uncommon in the towns we visited because people buy smaller quantities with fewer preservatives in their foods. It’s just healthier. You can’t purchase medications, even Tylenol in the grocery store. Medications must be purchased at the pharmacy. If medications were needed on the same day as a grocery trip, you will see those items in the photographs next to the grocery items.
Throughout several stories in this series, we will show you photos and costs of grocery items that matched our diet and preferences. Today’s story will reveal shopping costs in the Albanian towns of Vlore, Pogradec, and Sarande where we stayed for a month in each city. Keep in mind that exchange rates from EURO to USD change daily and our totals may reflect that change.
The photo gallery below shows Greg purchasing three months of meds at a traditional pharmacy. The only documentation needed was a written prescription from his American doctor. Some photos show shelves of a smaller chain grocery store. And, some photos show a small chain pharmacy called a biologic store which feels more like an American pharmacy.










Vlorë




Water (5Lt) 120
Honey 470
Cheese 90
Gum 60
Olives 79
Fresh Mozzarella 442
Sliced Mozzarella 340
Sausages 399
Salame 250
Cheese wedges 140
Butter (200g) 380
Chips 90
Gnocchi 150
Cheese Wedge 307
1 Kg Hamburger 621
Bread loaf 100
Cookies (1/2 dozen) 200
Blueberries 216
Tomatoes 160
Lettuce 125
Mushroom 199
Total 4936 LEK = $59.48
Lemon 54
Ginger 49
Feta Cheese 1179
Chicken 733
Salami whole 355
Meatballs 449
Sliced Turkey 249
Sliced Ham 299
Sliced Salame 359
Swiss Cheese 399
Yellow Tomato 309
Basil 199
Carrots 169
Red Tomato 263
Zucchini 128
Aluminum Foil 159
Artichokes 499
Yogurt 345
Water 65
Honey 459
Wine Vinegar 379
Cognac 499
Total 7598 LEK = $91.00
Pictured below you will see photos and cost analysis of two grocery trips in this city.
Pogradec


Sprite 100
Napkins 79
Olive Oil 719
Honey 999
Paper Towels 219
Room Freshener 149
Instant Ramen Soup x2 179
Potato Chips 299
Sausages 399
Eggs 239
Greek Yogurt x2 329
Oatmeal 140
Plastic-Wrap 159
Granola 279
Peppers 40
Potatoes 70
Cookies X3 189
Dish Soap 439
Hand Soap 219
Butter 300
Coffee 619
Total 6,161 LEK = $73.43




Pictured below in white you will see a common grocery purchase with prices for Pogradec. In green you'll see some of the beautiful produce we had access to during the summer of 2025 in Pogradec.
Sarandë




water 120
torte cake 369
hard apple cider (x2) 185
mayonnaise 360
shower gel 165
razor blades-her 1595
disposable razors-him 245
tortillas 350
pasta 124
mushrooms 280
Red pepper 20
green beans 125
zucchini 40
cheese grater 160
knife 160
cutting board 160
Total 4458 LEK = $53.66
Toilet Paper combo 435
Laundry detergent 475
Fabric Softener 429
Pringles 249
Milk 225
Water 238
Cleaning spray 399
Dish soap 239
Aluminum foil 199
Oatmeal 125
Sugar 289
Crackers 259
Cookies 225
Butter 229
Total 4015 LEK = $48.39
Pictured below you will see photos and cost analysis of two grocery trips in this city.
